top of page

ארץ זבת חלב ודבש מגובש

פו הדוב ניסח את זה הכי טוב - "הטעם היחידי שיש לו לדבש להיות דבש, הוא, כפי שידוע לי – כדי שאוכל לאכול אותו."

שבוע הבא אנחנו חוגגים שנה חדשה ואי אפשר להתעלם מאחד המאכלים המרכזיים של ראש השנה, והוא, הדבש. אבל הכתבה הזאת לא מתמקדת בדבש שאנחנו רגילים אליו. למקרה שלא שמתם לב, לביטוי בכותרת התגנבה מילה חדשה.

ארץ זבת חלב ודבש מגובש

הדבש מגיע בשתי צורות – דבש נוזלי ודבש מגובש. לרוב, הדבש שתיתקלו בו בסופרים השונים הוא הדבש הנוזלי. הדבש הנוזלי עובר תהליך של פיסטור ע"י חימום שמטרתו לסלק שמרים לא רצויים, לשנות את צבע ומרקם הדבש (מגבישי לנוזלי) ולהאריך את חיי המדף שלו. בתהליך החימום רכיבים תזונתיים רבים נהרסים גם הם.

מה זה דבש מגובש?

דבש מגובש הוא דבש שלא עבר חימום ומגיע הישר מהכוורת. הוא שימש במהלך ההיסטוריה כתרופה ועד היום מיוחס כבעל יתרונות בריאותיים רבים.

דבש מגובש מכיל אבקת פרחים (פולן) ופרופוליס, תערובת דביקה הנאספת ע"י הדבורים ומחזיקה את הכוורת. דבש נוזלי לרוב לא יכיל את אותן רמות של פולן ופרופוליס כמו דבש מגובש.

מחקרים מהשנים האחרונות הראו כי הפולן והפרופוליס הם אנטי אבל באופן חיובי -- אנטי-דלקתיים, אנטי-אוקסידנטיים ואנטי-בקטריאליים.

מקור טוב לאנטיאוקסידנטים

הדבש מכיל כמות גבוהה של אנטיאוקסידנטים ובחלק מסוגי הדבש כמותם אף מגיעה לכמות האנטיאוקסידנטים שיש בפירות וירקות. אנטיאוקסידנטים (קשה יותר להקליד מלבטא (:) מפחיתים סטרס חמצוני בגוף, המיוחס לשורה ארוכה של מחלות כרוניות וביניהם סוגים רבים של סרטן. אכילה של מזונות עתירים באנטיאוקסידנטים, עלולה להפחית את הסיכוי לפתח מחלות אלו.

כיום אין עדיין מחקרים המראים כי חימום הדבש משפיע על תכולת האנטיאוקסידנטים שבדבש, אך מחקרים הנעשו על מאכלים אחרים הראו כי חימום שלהם אכן מפחית את תכולת האנטיאוקסידנטים.

אנטי-בקטריאלי ואנטי-פטרייתי

דבש מגובש מסייע במלחמה נגד חיידקים ופטריות לא רצויות, על פי מחקרים מהשנים האחרונות. הוא מכיל חומר אנטיספטי שאחראי על פעולה זו. ההשפעה על החיידקים והפטריות משתנה בהתאם לסוג הדבש.

אני באופן אישי משתמשת בדבש נגד אפטות בפה והוא עוזר פלאים.

בריא לתזונה שלנו

ההרכב התזונתי של דבש מגובש משתנה בהתאם למדינות שונות, תנאי מזג אויר וזני הפרחים מהם הדבורים אוספות את הדבש. אך סוגיו השונים של הדבש מכילים רכיבים תזונתיים רבים כמו ויטמינים, חומצות אמינו ואנטיאוקסידנטים.

הדבש מכיל את סוכר הפירות, פרוקטוז, בצורתו הטבעית. למרות התכולה הגבוהה של פרוקטוז, הדבש עלול להיות אופציה בריאה יותר מהסוכר הלבן, גם עבור חולי סוכרת, עלי פי מחקר שנעשה לאחרונה.

**אסתייג מכך ואכתוב כי אם אתם חולי סוכרת או טרום סוכרת, היוועצו בדיאטנית לפני שאתם ממהרים להשתמש בדבש בכמויות גבוהות.

מקל על שיעול

מכירים את זה שכל העולם מייעץ לכם לשתות תה עם דבש ולימון כשאתם חולים? אז זה לא איזה מיתוס מומצא. מחקרים רבים הראו שדבש עלול להפחית את החומרה והתדירות של השיעול ולשפר גרון צורב.

מסייע בתהליך העיכול

דבש לעיתים משמש לטיפול בשלשול, אך ההשפעה הזו לא הוכחה מחקרית.

מתי דבש מסוכן?

ילדים עד גיל שנה נמצאים בסיכון גבוה להרעלת בוטוליזם כתוצאה מאכילה של דבש נוזלי. הדבש עלול להכיל חיידק בשם קלוסטרידיום בוטוליניום הגורם להרעלה קשה אצל תינוקות שיכולה לבוא לידי ביטוי כעצירות, קשיי נשימה, חנק, שיתוק ועוד. אין לתת דבש כלל לילדים עד גיל שנה.

מבוגרים עלולים להקיא או לשלשל בעקבות הרעלה זו לתקופה קצרה. אל תמהרו להיבהל, התופעה די נדירה.

איך יודעים שהדבש מגובש?

על צנצנת הדבש המגובש יהיה מצוין – דבש מגובש. יש חברות שגם מצרפות את הכיתוב – דבש לא מחומם.

אם הכיתוב לא מכיל את המילה מגובש, ככל הנראה מדובר בדבש נוזלי שעבר חימום.

דבש טהור הוא לרוב דבש נוזלי.

גם הכיתוב "דבש אורגני" לא מעיד על כך שהוא מגובש, יתכן שעבר חימום.

לרוב, הדבש המגובש ימכר בחנויות הטבע השונות.

הדבש המגובש שאני קונה ומאוד מרוצה הוא של עין חרוד.

(לא הם לא משלמים לי, הם פשוט טעימים ומגובשים).

דבש מגובש

הדבש הוא בהחלט דייר קבע במזווה שלי. אני משתמשת בו באפייה של עוגות ועוגיות אבל גם בהכנה של גרנולה בייתית, תיבול לעוף, מרקים וסלטים. אם מתחשק לי משהו מתוק אני מורחת מעט דבש על פרוסת לחם בליווי של תה צמחים.

מצרפת לכם שני מתכונים חגיגיים של בלוגרית האוכל - בריאלי, לכבוד השנה החדשה:

מתכון מצוין לדובשניות מקמח כוסמין

וגם מתכון מצוין לעוגת דבש

מאחלת לכל אחד ואחת מכם שנה מתוקה ובריאה כמו דבש מגובש :)

פוסטים אחרונים
ארכיון
 אסתר ריו אלדד דיאטנית יבנה דיאטנית אשדוד
היי, אני אסתר! צד הדף_edited.jpg

תכנית הליווי התזונתי היומיומי בוואטסאפ פותחה בדיוק בשביל לעזור לך

האכילה הרגשית מנהלת אותך?
חווה איבוד שליטה מול אוכל?

פרחים_לרקע-removebg-preview_edited_edited.png
אני אשלח לך מיילים שאשכרה תרצו לפתוח.png

תקבלו ממני טיפים להתנהלות מודעת וקשובה עם אוכל, כלים להתמודדות עם אכילה רגשית והתקפי אכילה, והורדת ההתעסקות באוכל ובמשקל.

עקבו אחריי באינסטגרם
  • Instagram
Briuterry
אסתר_ריו_אלדד_חתימה-removebg-preview_edited.png
bottom of page