מה קורה לגוף שלנו שעה אחרי שאנחנו שותים פחית קולה

חלקכם אולי לא יאהבו לקרוא על הנושא ואולי גם יעדיפו להתעלם ויגללו לכתבות הבאות, כי כמה אפשר לשמוע כמה קולה לא בריאה, אבל כן חשוב לי לשתף אתכם באינפוגרפיקה מרתקת שנתקלתי בה. הכין אותה בלוגר רוקח בשם The renegade Pharmacist והיא מדברת על – מה קורה לגוף שלנו שעה אחת אחרי שאנחנו שותים פחית קולה.

ב-10 הדקות הראשונות:

10 כפיות סוכר נכנסות לגוף שלנו, שהם 100% מהצריכה היומית המומלצת. אנחנו לא מקיאים מהמתיקות המוגזמת באופן מידי כי חומצה זרחנית וחומרי טעם אחרים ממסכים על המתיקות.

אחרי 20 דקות:

רמות הסוכר בדם מזנקות מעלה וגורמות להתפרצות אינסולין. הכבד הופך כל מולקולת סוכר מיותרת לשומן (כשבמקרה הזה יש כמויות עצומות של מולקולות כאלו).

אחרי 40 דקות:

ספיגת הקפאין הסתיימה, האישונים מתרחבים, לחץ הדם עולה והכבד זורק יותר סוכר לזרם הדם. במוח נחסמים רצפטורים (של אדנוזין) שמונעים תחושת נמנום ובמילים אחרות גורמים לערנות.

אחרי 45 דקות:

הגוף מגביר את ייצור הדופמין ומגרה את מרכזי ההנאה בגוף. סתם לידע כללי - פיזיקלית, הרואין עובד באותה צורה.

אחרי 60 דקות:

הקפאין גורם לשיתון רב וכך גורם להפרשה בשתן של סידן, מגנזיום ואבץ שהיו בדרכם לעצמות, וגם להפרשה של נתרן, אלקטרוליטים נוספים ומים. אפשר בעצם לומר שרוקנתם את הגוף מהמים שהיו בקולה, שיחד איתם יצאו גם חומרים מזינים שהגוף היה יכול להשתמש בהם למשל לבניית עצמות ושיניים.

כאן המסיבה נגמרת והגוף מתחיל להרגיש אותות לירידת סוכר, בעקבות זה יתכן שתתחילו להרגיש חסרי מרץ, קצת עצבניים ועייפים.

ועוד מספר עובדות על המשקה השחור (שבפועל הוא ירוק):

  • המתכון המקורי של הקולה הומצא ע"י רוקח בשם Joseph Pemberton שהיה באופן מעניין מכור לאופיום וגם מת מההתמכרות הזו. הוא השאיר אחריו מורשת של אחד המשקאות הממכרים בעולם.

  • 1.6 ביליון משקאות קולה נמכרים ביום ברחבי העולם! 1.6 ביליון! אחוז גבוה מהם באמצעות רשתות סופרמרקטים.

  • הקולה עשירה בסירופ תירס (שעליו אני אעשה כתבה נפרדת) שמשמש כממתיק בהרבה מאוד מזונות מעובדים ומזון מהיר והבנתם נכון ,הוא מאוד מזיק לבריאות בדיוק כמו אכילה של סוכר בכמויות גדולות.

  • מלח גם מככב בקולה בכמויות גדולות וכך מצטרף למיסוך המתיקות המוגזמת.

  • מחקרים מראים שאפילו שתיית משקה מתוק תוסס אחד ביום, כמו כוכב הכתבה, מעלה את הסיכון למחלות לב ב-20%.

  • כמויות קטנות של משקאות אלה מדי פעם לא יעשו נזק גדול. פשוט אל תהפכו את זה להרגל יומיומי.