top of page

למה אני כל הזמן רעבה

אני אתחיל בזה שאת מרגישה כל הזמן רעבה לא בגלל שמשהו לא בסדר אצלך או שקשה לך לעמוד בפני אוכל, את מרגישה ככה מסיבה מסוימת. יכולות להיות הרבה סיבות לכך ולכל אחת יש את הסיבות שלה. בכתבה הבאה אני מונה מספר הסברים שיכולים לעזור לך להבין למה את מרגישה כל הזמן רעבה.


למה אני כל הזמן רעבה
את משתיקה את הרעב עם אוכל מתוק [צילום: Toa Heftiba]

את לא אוכלת ארוחות מאוזנות

ארוחה מאוזנת ומספקת מכילה פחמימה, חלבון, שומן וירקות. לכל אחד מהמרכיבים הללו יש תפקיד בשובע שלנו. לפעמים קשה להרכיב ארוחה שמכיל את כל אבות המזון, אז תקפידי שתכיל לפחות פחמימה וחלבון כבסיס, כדי לשבוע לאורך זמן.

דוגמאות לארוחות מאוזנת – סנדביץ' סביח עם ביצה, חציל וטחינה, קוסקוס עם מרק ירקות ועוף, פרוסת לחם עם חמאת בוטנים ובננה.

שורה תחתונה – תאכלי ארוחה מאוזנת שמכילה מינימום פחמימה וחלבון, ורצוי גם שומן וירקות.את אוכלת מעט מדיי חלבונים

יש לנו נטייה לחשוב שדווקא אם אין לנו הרבה פחמימות בארוחה, אנחנו לא נשבע. פחמימה נותנת לנו שובע מידי אז אם אכלת ארוחה שהכילה רק פחמימות או מעט מאוד חלבון, הגיוני מאוד שתהיי רעבה אחרי שעה וחצי. חלבון מספק לנו שובע לטווח הארוך והוא זה שיעזור לנו לשבוע לכמה שעות.

שורה תחתונה – תשלבי חלבונים בכל ארוחה. דוגמאות לחלבונים: מוצרי חלב, ביצים, עוף ובשר, קטניות וביניהם מוצרי סויה וחמאת בוטנים טבעית.


את דוחה את הרעב (או מתעלמת ממנו)

למה אני שוב רעבה? אבל אכלתי לא מזמן. אני אחזיק עוד קצת. אני אוכל משהו קטן וזהו.

מכירה את המחשבות האלה? הן עולות לנו כשאנחנו מתחילות להרגיש רעבות. אנחנו לרוב לא מוכנות לקבל את זה שאנחנו רעבות אז אנחנו דוחות את הרעב ודוחות ודוחות עד שאנחנו ממש מורעבות.

ברגע שאת דוחה את הרעב, הגוף שלך יפצה על זה בהמשך היום וידרוש ממך עוד אוכל.

שורה תחתונה – את רעבה? אל תדחי את הרעב, תשבי לאכול.את משתיקה את הרעב באמצעות אוכל מתוק או שתייה מתוקה

בהמשך לפסקה הקודמת, ברגע שאת מתעלמת מזה שאת רעבה, הגוף שלך ימצא את דרכו לאכול.

ואיזה אוכל הגוף שלך ירצה? אוכל מתוק. למה? כי הוא זקוק לאנרגיה זמינה כאן ועכשיו.

ברגע שתספקי לו ארוחה מאוזנת ומספקת, כמו שראינו בפסקה הראשונה, הגוף שלך יודה לך ולא יצטרך אנרגיה זמינה כל היום ואת תפסיקי להסתובב כל הזמן רעבה.

ממהרת ואין לך זמן להרכיב ארוחה מאוזנת? קחי את המתוק ותרכיבי ממנו ארוחה קלה ומאוזנת, כמו שראינו בפסקה הראשונה.

שורה תחתונה – את רעבה? תכיני לעצמך ארוחה מאוזנת ומספקת, גם אם היא כוללת מתוק. השתקה של הרעב באמצעות מתוקים בלבד, תגרור אחריה עוד ועוד רעב יחד עם תסכול.


את בדיאטה תמידית

אם את על דיאטה מאוד מגבילה, שבעיקר אוסרת עלייך הרבה מאכלים (שלום לדיאטות ללא גלוטן, ללא סוכר, ללא פחמימות וללא טעם לחיים), הגיוני שתרגישי כל הזמן רעבה. במצבים שבהם אנחנו צורכות פחות אנרגיה ממה שאנחנו מבזבזות, הגוף מפריש הורמון בשם "גרלין" שנקרא גם "הורמון הרעב", התפקיד שלו זה להגיד למוח ולקיבה, "הלו, בוקר טוב, אני צריך מזון!".

שורה תחתונה –תיפרדי לשלום מהדיאטות ההזויות שיש בהם רק 1200 קלוריות ופחות או שמורכבות ממרכיב אחד, כמו כרוב למשל. הן גם לא מחזיקות הרבה זמן וגם עושות רק נזק.את מונעת מעצמך

ברגע שאת מונעת מעצמך מאכלים שאת אוהבת, את מסתובבת בהרגשה רעבה כל היום כי את לא מסופקת.

ברגע שתשחררי את הצורך הזה של למנוע מעצמך כל הזמן ותאפשרי לעצמך לאכול אוכל שאת אוהבת, את תהיי מסופקת, לא תהיי עסוקה בהאשמה עצמית על זה שאת כל הזמן רעבה ותתפני לדברים אחרים.

שורה תחתונה – אין סיבה למנוע מעצמך מאכלים שאת אוהבת, אם את לא מסופקת את מסתובבת רעבה.


את כל הזמן רואה מולך אוכל

אולי לא כל הזמן, אבל בסביבה שבה את נמצאת במהלך היום שלך, בין אם זה בבית, בעבודה או בדרך לכל אחד מהם, נמצא אוכל. ברגע שהעין שלנו רואה אוכל, בין אם אנחנו רעבות או לא, עצב הואגוס שולח אות למערכת העיכול להתחיל תהליך של עיכול וככה נוצר רעב מדומה. אז מה קורה ברגע שאת רואה קערת עוגיות או קורנפלקס מונחים על השיש? היד שלך הולכת לשם בלי שתכננת בכלל והופ סיימת חצי חבילה ואז את גם מרגישה אשמה על זה.

שורה תחתונה – כשאנחנו רואות מולנו אוכל, נוצר בגוף רעב מדומה וככה יוצא שאכלנו בלי שתכננו.


אחרי שקראת את זה, את מבינה שזה לא שאת לא בסדר, את מרגישה כל הזמן רעבה בגלל דפוסי אכילה מסוימים שניתנים לשינוי. תתחילי עם להיות קשובה לעצמך ולמה שהגוף שלך מאותת לך, אל תבטלי את עצמך, כי זה רק יגרום לעוד ועוד תסכול ואשמה.


מרגישה אבודה ורוצה להבין למה את מרגישה רעבה כל הזמן? בואי נעשה את זה ביחד, לקביעת פגישה לחצי כאן


Comentários


פוסטים אחרונים
ארכיון
 אסתר ריו אלדד דיאטנית יבנה דיאטנית אשדוד
היי, אני אסתר! צד הדף_edited.jpg

תכנית הליווי התזונתי היומיומי בוואטסאפ פותחה בדיוק בשביל לעזור לך

האכילה הרגשית מנהלת אותך?
חווה איבוד שליטה מול אוכל?

פרחים_לרקע-removebg-preview_edited_edited.png
אני אשלח לך מיילים שאשכרה תרצו לפתוח.png

תקבלו ממני טיפים להתנהלות מודעת וקשובה עם אוכל, כלים להתמודדות עם אכילה רגשית והתקפי אכילה, והורדת ההתעסקות באוכל ובמשקל.

עקבו אחריי באינסטגרם
  • Instagram
Briuterry
אסתר_ריו_אלדד_חתימה-removebg-preview_edited.png
bottom of page